Seimas sudarė specialiąją tyrimo komisiją pateiktų siūlymų pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Mindaugui Basčiui pagrįstumui ištirti bei išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti. Už tai numatantį Seimo nutarimą (projektas Nr. XIIIP-456(2) balsavo 78 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 9 parlamentarai.
Specialioji tyrimo komisija sudaryta iš 12 Seimo narių: Vytauto Bako, Dainiaus Gaižausko, Arvydo Nekrošiaus, Agnės Širinskienės, Virginijaus Sinkevičiaus (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija), Arūno Gelūno (Liberalų sąjūdžio frakcija), Rimo Andrikio (frakcija „Tvarka ir teisingumas“), Arvydo Anušausko, Agnės Bilotaitės, Stasio Šedbaro (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija), Jaroslavo Narkevičiaus (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija), Juozo Oleko (Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija).
Komisijos pirmininku paskirtas Seimo narys D. Gaižauskas, pirmininko pavaduotoju – Seimo narys A. Anušauskas. Komisijai tyrimą atlikti ir išvadą parengti pavesta iki gegužės 1 d.
Grupė Seimo narių surinko 45 parlamentarų parašus, kad Seimo nariui Mindaugui Basčiui būtų pradėtas apkaltos procesas. „2017 m. kovo 9 d. viešumoje pasirodė informacija, jog Valstybės saugumo departamentas (VSD) nesuteikė Seimo nariui Mindaugui Basčiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma ,,Visiškai slaptai” dėl nuolatinių ir niekur viešai nedeklaruotų jo ryšių su Rusijos Federacijos verslo ir valstybinių įmonių atstovais bei fiziniais asmenimis. Šie nedeklaruoti ryšiai kelia pagrįstą įtarimą, jog M. Bastys veikė atstovaudamas ne Lietuvos, bet kitos valstybės interesus, taip sulaužydamas duotą Seimo nario priesaiką“, – teigiama Seimo narių teikime.
Pasirašiusiųjų Seimo narių teigimu, apibendrinant išdėstytus argumentus yra pakankamai pagrindo daryti išvadą, jog Seimo narys Mindaugas Bastys šiurkščiai sulaužė Seimo nario duotą priesaiką, nuslėpdamas savo ryšius su Rusijos valstybinių įmonių bei verslo atstovais ir fiziniais asmenimis, veikė atstovaudamas ne Lietuvos, kuriai prisiekė, bet kitos valstybės interesams, kurie kertasi su Lietuvos Respublikos pamatiniu nepriklausomybės stiprinimo interesu. Be to, pasak jų, konstatuotina, jog VSD apie Mindaugą Bastį pateikta informacija diskredituoja ne tik jo, kaip Seimo nario, bet ir Seimo, kaip Lietuvos Respublikos įstatymų leidžiamosios institucijos, autoritetą ir kelia pagrįstų abejonių dėl šio asmens galimybės ateityje tinkamai ir sąžiningai naudoti jam suteiktą Tautos atstovo mandatą.
„Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Seimo statuto nustatyta tvarka būtina visapusiškai objektyviai ištirti bei teisiškai įvertinti, ar savo veiksmais Lietuvos Respublikos Seimo narys M. Bastys nesulaužė duotos priesaikos, siūlome pradėti apkaltos procesą Lietuvos Respublikos Seimo nariui M. Basčiui”, – rašoma teikime.