Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Sergančių vaikų daugėja, nors lėšų jų gydymui netrūksta

Statistikos duomenys verčia suklusti – sergančių vaikų daugėja. Vienokių ar kitokių negalavimų kamuojamiems vaikams kliūčių mūsų šalyje gydytis nėra, nes jie privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, kurių vaikų gydymui pakanka.

Tad, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), įvertinusi statistikos duomenis dėl didėjančio vaikų sergamumo, ragina tėvelius labiau pasirūpinti savo vaikučių sveikata.

„Pernai vaikams (0–17 m.) dažniausiai buvo diagnozuojamos kvėpavimo sistemos ligos (616,1 sirgusiųjų 1000 vaikų). 54,9 proc. visų vaikų bent kartą per metus sirgo ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu. Pastaraisiais metais didėja vaikų sergamumas cukriniu diabetu, toliaregyste, lėtiniu otitu, stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligomis, artropatijomis“, – teigia Romualdas Gurevičius, Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vadovas.

Tiesa, pasak R. Gurevičiaus, ligotumas kai kuriomis ligomis mažėja. 2015 m. šiek tiek sumažėjo vaikų, sergančių anemijomis, epilepsija, alerginiu rinitu, astma, dermatitu ir egzema, deformuojančiomis dorsopatijomis.

Viačeslavas Zaksas, VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius teigia, kad vaikus iki 18 metų privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draudžia valstybė. Taip pat valstybės lėšomis PSD draudžiami ir bendrojo lavinimo, profesinių, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių moksleiviai ir studentai (tarp jų ir studijuojantieji Europos Sąjungos valstybių narių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose).

„Vaikai turi visas galimybes nemokamai gydymo įstaigose gauti sveikatos priežiūros paslaugas: pirminės priežiūros, ambulatorinės specializuotos ir stacionarinės sveikatos priežiūros, medicininės reabilitacijos, slaugos paslaugas. Taip pat jiems gali būti kompensuojami vaistai, medicinos pagalbos, ortopedijos technikos priemonės, žinoma, jei vaikui to reikia“, – teigia V. Zaksas.

Pasak jo, nuo pat mažens vaikų sveikatą stebi šeimos gydytojas, slaugytojas. Sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atsižvelgiant į vaikų amžių, turi būti reguliariai atliekami sveikatos patikrinimai bei laboratoriniai tyrimai.

Be to, VLK atstovas primena, kad auginantieji ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikus, privalo juos kartą per metus atvesti pas šeimos gydytoją profilaktiniam sveikatos patikrinimui. Tuomet šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, mažasis pacientas yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tikrindamas sveikatą, gydytojas stengiasi ne tik įvertinti bendrą vaiko sveikatos būklę, bet ir išaiškinti galimas lėtines ligas, užkirsti kelią ligoms.

Be to, gydymo įstaigos yra finansiškai skatinamos už vaikučiams suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, todėl jos turi būti suinteresuotos teikti šias paslaugas. Pavyzdžiui, yra skatinama už profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą, dantų būklės įvertinimą, už vaikų iki 1 metų sveikatos priežiūrą, skiepijimą, moksleivių parengimą mokyklai.

Lina Bušinskaitė-Šriubėnė
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėja